Galeria - Marian Maroszek

Tutoriale -> Efekt winietowania w GIMP-ie

Efekt winietowania w GIMP-ie.

Jest to tłumaczenie artykułu Erica R. Jeschke, który pojawił się na www.gimpguru.org.
Wszystkie zdjęcia w tym artykule należą do Niego, a o prawach autorskich możesz dowiedzieć sie tutaj.
Jeżeli chcesz się z Nim skontaktować, to wszelkie dane znajdziesz tutaj.
Wszelkie zaś uwagi związane z poniższym tłumaczeniem (błędy merytoryczne, wynikające z błędów autora czy też moich, literówki itp.) bardzo proszę kierować do mnie.

Większość tutoriali Eric R. Jeschke pisał, gdy standardem był GIMP w wersji 1.x. Gdy pojawiła się wersja 2.x, zmianie uległy niektóre nazwy w menu oraz skróty klawiszowe. Różnice między tymi wersjami (dla funkcji z poradników) autor zebrał tutaj. Ja korzystam obecnie z wersji 2.2.12.


Efekt przed i po:

przed po


W tym poradniku pokażę Wam, jak zasymulować efekt winiety. Pojęcie winietowania najczęściej pojawia się w kontekście obiektywów szerokokątnych i osłon na nie nakładanych. Jeżeli na obiektyw zostanie nałożony zły typ osłony, to często zdarza się, że rogi kadru ulegają przyciemnieniu.

Mimo, że efekt winietowania jest zazwyczaj niepożądany, czasami jednak może być użyty celowo w celu poprowadzenia oka widza ku głównemu tematowi fotografii. Szczególnie korzystnie prezentuje się w portretach.

do góry

Krok po kroku.

Tutorial ten wymaga pewnej wiedzy o warstwach i ich maskach, jeżeli więc nie masz o tym wielkiego pojęcia, to zapraszam do pierwszej sekcji poradnika pod tytułem Tworzenie filtra połówkowego szarego.

Oto oryginalne zdjęcie po załadowaniu do GIMP-a.

do góry
Zdjęcie po załadowaniu do GIMPa

Otwórz dok warstw (Ctrl+L) i upewnij się, że wybrane jest oryginalne zdjęcie w rozwijanym menu. Następnie kliknij PPM na warstwie Tło i wybierz Duplikuj warstwę Duplikuj warstwę .

Teraz podwójnie kliknij zduplikowaną warstwę i zmień jej nazwę na "Vignette". Ten krok nie jest niezbędny, ale bywa pomocny, gdy pojawi się więcej warstw, a jeszcze ważniejszy, gdy przyjdzie Ci otworzyć ten sam plik za pół roku.

do góry
Dok warstw
Zmiana nazwy warstwy
Dok warstw - warstwa zduplikowana

W Doku warstw kliknij PPM na warstwie Vignette i wybierz Dodaj maskę warstwy. Ma być Biała (bez przeźroczystości).

do góry
Opcje maski warstwy
Maska warstwy dodana

Upewnij się, że kolor czarny jest wybrany jako pierwszoplanowy, a biały jak kolor tła.

Kliknij ikonę narzędzia Gradient Gradient , przejdź do opcji narzędzia.

Jako Kształt wybierz Promienisty.

do góry
Narzędziówka
Opcje gradientu

W Doku warstw wybierz maskę warstwy Vignette.

Przejdź do okna ze zdjęciem, kliknij w środku obszaru, jaki ma się znaleźć w winiecie, przeciągnij na zewnątrz i puść przycisk w okolicach narożnika. W tym przypadku, kliknąłem w okolicach brodu dziecka i przeciągnąłem gradient blisko prawego narożnika.

W Doku warstw powinieneś ujrzeć promienisty gradient na masce warstwy, jednak na razie nie dostrzeżesz efektu jego działania.

do góry
Dok warstw - gradient dodany

W Doku warstw wybierz warstwę Vignette klikając na niej, gdyż do tej pory pracowaliśmy na masce warstwy.

Wybierz Warstwa / Kolory / Poziomy i poruszaj środkowym suwakiem w prawo, aż uzyskasz pożądany efekt. Możesz pozostawić okno Poziomy i w doku warstw ikoną oka przy warstwie Vignette włączać lub wyłączać jej widzialność w celu określenia, czy efekt jest zadowalający.

Oczywiście zamiast Poziomów możesz użyć Krzywych czy narzędzia Jasność i kontrast.

W tym momencie możesz poeksperymentować. Wystarczy ponownie wybrać maskę warstwy Vignette i narzędziem Gradient, tak jak poprzednio, narysować nową winietę. Poprzednia zostanie zastąpiona.

Dla maksymalnej elastyczności, zapisz obraz w formacie XCF. Warstwy zostaną zachowane i możliwy będzie powrót do tego kroku.

do góry
Poziomy
Efekt winiety

Możesz osiągnąć inny, lecz równie interesujący efekt tworząc winietę na masce warstwy używając Zaznaczenia odręcznego Lasso lub Zaznaczenia eliptycznego Zaznaczenie eliptyczne. Zrób wszystko jak opisano powyżej, jednak zamiast wypełniać maskę warstwy gradientem, wybierz narzędzie Zaznaczenie rozmyte i w jego opcjach ustaw Zaokrąglanie krawędzi na wysoką wartość (np. tutaj 99). Teraz wytycz zaznaczenie otaczając główny obiekt zdjęcia.

Jako kolor pierwszoplanowy uczyń czerń, następnie narzędziem Wypełnienie kubełkiem Wypełnianie kubełkiem wypełnij zaznaczenie. Wyłącz widzialność zaznaczenia (Ctrl+T), aby ocenić efekty pracy.

do góry
Opcje odręcznego zaznaczenia
Odręczne zaznaczenie
Efekt końcowy

Wskazówki:

  • Możesz regulować efekt winiety zmieniając parametr Krycie górnej warstwy.
  • Możesz rozmyć nieco górną warstwę jak to pokazano tutaj, lub połączyć ten efekt np. z miękkim portretem.
do góry

Inne przykłady:

Zdjęcie oryginalne oraz z zastosowanym winietowaniem.

Przykład - bez winietowania Przykład - z winietowaniem

do góry
mailme@maniooo