Usuwanie zamglenia metodą lokalnego zwiększania kontrastu.
Jest to tłumaczenie artykułu Erica R. Jeschke, który pojawił się na www.gimpguru.org.
Wszystkie zdjęcia w tym artykule należą do Niego, a o prawach autorskich możesz dowiedzieć sie tutaj.
Jeżeli chcesz się z Nim skontaktować, to wszelkie dane znajdziesz tutaj.
Wszelkie zaś uwagi związane z poniższym tłumaczeniem (błędy merytoryczne, wynikające z błędów autora czy też moich, literówki itp.) bardzo proszę kierować do mnie.
Większość tutoriali Eric R. Jeschke pisał, gdy standardem był GIMP w wersji 1.x. Gdy pojawiła się wersja 2.x, zmianie uległy niektóre nazwy w menu oraz skróty klawiszowe. Różnice między tymi wersjami (dla funkcji z poradników) autor zebrał tutaj. Ja korzystam obecnie z wersji 2.2.7.
Efekt przed i po:
Powodem występowania lekkiej mgiełki są zarówno różnorodne warunki naturalne, jak i działalność człowieka, włączając w to parę wodną, smog oraz inne zanieczyszczenia. Skanery oraz aparaty cyfrowe mogą również nadawać zdjęciu pewien rodzaj "mgiełki", która jest wynikiem niezarejestrowania pełnego dostępnego zakresu tonalnego. Poniżej możecie zapoznać się z techniką, która umożliwi Wam poprawienie (jeśli nie wyeliminowanie) problemu zamglenia zdjęć.
Nie wymyśliłem tej metody sam, tylko przerobiłem ją na potrzeby GIMP-a na podstawie artykułu zamieszczonego na Luminous Landscape (przy okazji, świetna strona o fotografii, polecam).
Krok po kroku.
To jest oryginalne zdjęcie po załadowaniu do GIMP-a. Widzimy na nim oba wspomniane wcześniej rodzaje zamglenia: zbyt małą rozpiętość tonalną (prawdopodobnie wynikającą z faktu, że algorytmy pomiarowe aparatu zostały oszukane, bądź też przez zbyt duży kontrast sceny), oraz mgiełkę będącą parą wodną nad miastem Kaiula on Oahu na Hawajach.
|
|
Na początku zawsze trzeba sprawdzić histogram. Wybieramy więc Poziomy (Warstwa/Kolory/Poziomy... w GIMP 2.0). Zwróciliście uwagę, jak górny (czyli prawy) koniec histogramu opada na dobre przed prawym krańcem? Mogę poprawić ten skompresowany zakres dynamiki tonalnej poprzez niewielkie przesunięcie białego suwaka na koniec histogramu, jak to tutaj uczyniłem. Użycie opcji Automatycznie często daje dobre efekty, z zastrzeżeniem, że tracisz kontrolę jaką masz robiąc to ręcznie.
Jak widać, użycie całego zakresu tonalnego zwiększa ogólny kontrast zdjęcia.
|
|
Jeśli powiększę fragment zdjęcia do 100%, to wciąż widoczne jest nieco "naturalnej" mgiełki na zdjęciu. Nie jest możliwe całkowite jej usunięcie, ale jest jeszcze jedna sztuczka, która okazuje się bardzo pomocna.
Uruchom filtr Wzmocnienie (Filtry/Uwydatnianie/Wzmocnienie...). Ustaw Promień na dużą, wyglądającą raczej dziwnie wartość między 50 a 100. Z parametrem Rozmiar będziecie musieli poeksperymentować, w tym wypadku wynosi 0,40. Wartość parametru Próg niech pozostanie 0.
To co w tej chwili robisz, to zastosowanie lokalnego zwiększania kontrastu dla całego zdjęcia. Wzmocnienie działa na zasadzie zwiększania kontrastu pomiędzy krawędziami na zdjęciu (czyli obszarami przejść kolorów bądź jasności), powodując, że wyglądają ostrzej. Jednak tak wcale nie jest , Twój mózg rejestruje zwiększony kontrast, więc krawędzie wyglądają wyraźniej, a co za tym idzie - ostrzej. To co tu robimy to zwiększenie Promienia do tego stopnia, aby filtr nie zwiększał kontrastu wzdłuż cienkich linii, tylko większych obszarów.
Jak możecie zobaczyć, w rezultacie zdjęcie wygląda wyraźniej i jest mniej zamglone.
|
|
Po zmniejszeniu zdjęcia widzimy końcowy efekt. Aby zobaczyć efekt przed i po, użyj opcji Cofnij (Ctrl+Z) oraz Ponów (Ctrl+Y) na różnych poziomach zbliżenia. Jeżeli zaś chcesz wypróbować różne parametry wyostrzania (na przykład mniejszą bądź większą wartość parametru Rozmiar), po prostu użyj opcji Cofnij, wywołaj ostatnio używany filtr (Ctrl+Shift+F) i pobaw się parametrami.
|
|
Więcej informacji:
Zrozumieć Lokalne zwiększenie kontrastu.