Galeria - Marian Maroszek

Tutoriale -> Odzyskiwanie usuniętych zdjęć w programie PC Inspector Smart Recovery

Odzyskiwanie usuniętych zdjęć w programie PC Inspector Smart Recovery.

"Jak odzyskać skasowane zdjęcia" - to bardzo częsty wątek na forach i grupach dyskusyjnych o tematyce fotograficznej. Jak się okazuje, istnieją dość proste metody ratunku w takich sytuacjach. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków:

  1. Karta z usuniętymi zdjęciami musi być rozpoznana w systemie jako dysk. Można to osiągnąć dwojako: niektóre aparaty są automatycznie wykrywane w systemie jako dyski wymienne (np. mój Fuji S5500 w Windows XP, beż żadnych sterowników od producenta aparatu). Metodą pewniejszą jest zakup czytnika kart (na dzień dzisiejszy dostępne w serwisach aukcyjnych za około 25PLN).
  2. Od chwili skasowania zdjęć na karcie nie może być zapisane nic innego. Kolejne operacje zapisu spowodują nadpisanie poprzednich zdjęć i ich odzyskanie stanie się niemożliwe.
  3. Potrzebny nam będzie odpowiedni program.

Walczymy.

Program, który zostanie tu opisany to PC Inspector Smart Recovery. Dlaczego akurat ten? Bo jest darmowy i banalny w obsłudze, a przy tym skuteczny.

Instalacje programu przebiega standardowo. Teraz podłączamy aparat/czytnik z kartą do wejścia USB. System powinien wykryć nowy dysk przypisując mu następną w kolejności literkę. Uruchamiamy program i naszym oczom ukazuje się ekran (jedyny zresztą).

Okno główne programu PC Inspector Smart Recovery

W kolejnych sekcjach ustawiamy interesujące nas parametry. Najpierw napęd, z którego chcemy odzyskiwać fotki, następnie ich format (dostępna jest dość długa lista obsługiwanych rozszerzeń). Dalej ustalamy katalog, w którym znajdą się odzyskane fotografie. Właściwie w tym momencie kończy się nasz rola, więc naciskamy przycisk Start. Czekamy cierpliwie, aż proces się zakończy (informuje nas o tym pasek postępu w sekcji Progress). Jeżeli okaże się, że nie zostały odzyskane wszystkie zdjęcia, bądź wystąpiły jakieś problemu, to można wejść w menu File / Settings i tam ustawić dokładniejszą formę przeszukiwania (Intensive mode). Tam również można ustalić maksymalny rozmiar pojedynczego pliku, jaki zostanie odzyskany.

Mam nadzieję, że wszystkie zdjęcia uda się odzyskać. Powodzenia.

do góry
mailme@maniooo