Galeria - Marian Maroszek

Tutoriale -> Naklejka na płytę CD / DVD w GIMP-ie

Naklejka na płytę CD / DVD w GIMP-ie.

Przed obroną pracy dyplomowej musiałem przygotować kilka płytek z kopią mojej pracy dla dziekanatu, promotora itp.. Wymogiem było podpisanie ich wyraźnie. Ekhm, jakby to powiedzieć, mój charakter pisma nie jest wybitny, więc postanowiłem zrobić to nieco inaczej. W pakiecie NERO istnieje narzędzie o nazwie Cover Designer, ponoć przeznaczone do tego celu. Już nawet miałem pobrać cały trial, ale kumpel coś marudził o problemach z dobraniem odpowiedniego rodzaju papieru, za dużo ich tam po prostu, a u nas Polska i ciężko dostać papier takich firm, jak na zachodzie. Padło więc na biednego GIMP-a.

Wymyśliłem sobie, że stworzę w nim szablon, w którym da się umieścić niezbędne elementy tekstowe i graficzne, następnie da się to wydrukować na zakupionym papierze i ładnie nakleić na płytkę. Efekty - jak na moje amatorskie potrzeby, są zaskakująco dobre.

Niezbędnik.

Aby wykonać sobie szablon potrzebne nam będą (jak przepis na ciasto ;-) ): co najmniej dwie (bo jedna pewnie odpadnie na próby) kartki z przyklejanymi krążkami, zwykła, biała (bo najwygodniej) kartka A4, drukarka, program The GIMP (aktualnie najnowsza stabilna wersja to 2.2.12).

Dodatkowo przydatna może się okazać prowadnica (do dostania w serwisach aukcyjnych), czyli coś na kształt rurki, na którą natknąć należy płytę, a potem samą naklejkę. Ma to zapobiegać nierównomiernemu naklejeniu papieru i uchronieniu napędu przed nadmiernymi obciążeniami, gdyż przy wysokich obrotach nawet tak niewielkie masy mogą mieć niszczący wpływ. Ja robiłem to ręcznie i wyszło całkiem równo, poza tym nie używam tych płyt na co dzień.

Dla chętnych załączam plik do pobrania (kliknij LPM aby pobrać): naklejka.zip.

Krok po kroku.

Zaczynamy bez użytku komputera. Kładziemy kartkę z naklejkami wierzchem do dołu, na nią kładziemy czystą kartkę A4. Unieruchamiamy względem siebie spinaczami lub po prostu mocno trzymając. Teraz spoglądamy pod jakieś w miarę silne źródło światła. Może to być okno ze słoneczkiem bądź np. szklany stół z lampką od spodu (wygoda). Zaznaczamy skrajne punkty okręgów (zewnętrznego i wewnętrznego) z kartki "naklejkowej" na kartce czystej, najlepiej jakimś cienkopisem. Mamy punkty odniesienia.

do góry
Kartka z naniesionymi punktami

Uruchamiamy GIMP-a. Tworzymy nowy obraz (Ctrl+N), wybieramy szablon A4 (300dpi).

Narzędziem Zaznaczenie prostokątne Zaznaczenie prostokątne zaznaczamy w pionie nieco ponad pół strony (a na stronie są dwie naklejki, my zrobimy to jednostronnie, bo zazwyczaj i tak drukujemy tylko jedna nalepkę na jedną płytę). Dzięki temu operacje będą się odbywały troszkę szybciej.

Wybieramy Filtry / Renderowanie / Deseń / Siatka . Ja wybrałem parametry: Szerokość (1, 1, 0); Odstęp (100, 100, 0); Przesunięcie (0, 0, 0). Kolor linii - czarny. Zatwierdzamy OK.

Usuwamy zaznaczenie (Ctrl+Shift+A) i drukujemy tę siatkę na kartce z naszymi punktami odniesienia (nie, obiektyw nie jest aż tak cienki, po prostu ja słabo się do zdjęcia przyłożyłem).

do góry
Filtr siatka
Kartka z naniesionymi punktami i siatką

Teraz patrzymy, które linie z siatki są najbliżej punktów naniesionych przez nas na kartkę. Jeżeli linie z siatki przypadkiem trafiły w któryś z naniesionych punktów, to jesteśmy w domu i ten punkt już jest spasowany. W takim wypadku na linię przez niego przechodzącą nanosimy prowadnicę (Obraz / Prowadnice / Wstaw prowadnice) lub po prostu przeciągając ją z linijek pionowej lub poziomej wprost na rysunek. Jednak najpewniej wszystkie punkty nie zostaną pokryte i trzeba będzie nanieść korekty (jak widać na załączonym zdjęciu idealnie trafiłem 2 z 8 punktów - nieźle). Teraz metoda "na oko": jeżeli widzę, że dany punkt jest dokładnie między dwoma liniami, to tam umieszczam prowadnicę, jak bliżej jednej ze stron, to przesuwam prowadnice w tę samą stronę itd. (niebieskie linie na załączonym zrzucie to właśnie prowadnice).

do góry
Siatka z naniesionymi prowadnicami

Tworzymy nową warstwę (w opcjach wybierz Przeźroczysta), nazwijmy ją Okręgi. Wybieramy narzędzie Zaznaczenie eliptyczne Zaznaczenie eliptyczne , klikamy LPM w lewy górny róg większej ramki wyznaczonej prowadnicami i przeciągamy zaznaczenie do przeciwległego rogu (czyli prawego dolnego). Następnie wybieramy Zaznaczenie / Obramuj , ustalamy promień na powiedzmy 10 pikseli (uwaga: jako jednostka mogą być wybrane milimetry, należy zmienić na piksele), zatwierdzamy OK. Teraz jako kolor pierwszoplanowy wybieramy czarny i robimy Edycja / Wypełnij kolorem pierwszoplanowym. Czynności powtarzamy z drugim, mniejszym kwadratem.

W rezultacie mamy już obrys zewnętrzny i wewnętrzny płyty, co pozwoli nam łatwo zorientować się, gdzie możemy umieszczać tekst, a gdzie nie.

do góry
Dok warstw - okręgi
Rysunek z okręgami

Tworzymy kolejną warstwę, tym razem nazywamy ją Podkład. Dokonujemy takiego samego zaznaczenia eliptycznego na większym kwadracie jak przed chwilą. Następnie przechodzimy do opcji narzędzia podwójnie klikając w ikonę Zaznaczenia eliptycznego, jako Tryb wybieramy Odejmuj od bieżącego zaznaczenia. Zaznaczamy drugi (mniejszy) okrąg, który powinien odjąć się od poprzedniego zaznaczenia zostawiając "obwarzanek". Wybieramy Zaznaczenie / Powiększ zaznaczenie z wartością powiedzmy 50 piskeli (uwaga na jednostki jak wyżej). Teraz "obwarzanek" się powiększył, a co za tym idzie podczas druku mamy pewność, że cała powierzchnia naszej naklejki pokryta zostanie wybranym kolorem bądź deseniem.

Tak stworzone zaznaczenie warto zapisać np. do ścieżki (Zaznaczenie / Przekształć na ścieżkę ), aby później łatwo było je wykorzystać do zmiany koloru tła. Dla lepszego zobrazowania wypełniłem Podkład kolorem, przeniosłem warstwę z okręgami poziom wyżej (czyli na samą górę) i wyłączyłem widoczność warstwy Tło.

do góry
Dok warstw - okręgi i podkład
Rysunek z okręgami i podkładem
Dok warstw - przeniesione okręgi i podkład

Właściwie w tym punkcie nasz szablon jest gotowy do użytku, kolejne warstwy będą zawierać tylko tekst i obrazki, w zależności od potrzeb i widzimisię autora naklejki. Aby jednak nie pozostawić niedosytu, dokończymy szablon wypełniając go tekstem i grafiką.

Na początek dodamy napisy. Wybieramy narzędzie Tekst (litera T) Tekst, klikamy gdzieś w obrębie Podkładu i wpisujemy tekst. Wybieramy kolor, rozmiar, czcionkę i inne parametry niezbędne do osiągnięcia pożądanego efektu. Pamiętaj, że tekst można w każdej chwili edytować podwójnie klikając jego warstwę w Doku warstw (każdemu polu tekstowemu przyporządkowywana jest inna warstwa). Przesuwanie pól możliwe jest z użyciem narzędzia Przesunięcie (litera M) Przesunięcie.

Na koniec dodajemy obrazek - w tym wypadku Wilbera (pobrany z www.gimp.org) - i to właściwie koniec projektowania.

do góry
Dok warstw - koniec
Efekt końcowy

Zakończenie.

Teraz chwila prawdy - czy dokładnie utrafiliśmy w wymiary płytki. Zapisujemy projekt w natywnym formacie GIMP-a, czyli XCF, aby zachować warstwy. Wyłączamy widoczność (symbol oka obok warstw) wszystkich warstw z wyjątkiem tych zawierający tekst i obrazek i spłaszczamy obraz (Obraz / Spłaszcz obraz). Wsadzamy kartkę z naklejką i drukujemy.

W moim przypadku trafiłem prawie idealnie, konieczne było jedynie nieznaczne przesunięcie pola tekstowego z datą w prawo. Po tym zabiegu szablon jest gotowy do użytku. Oczywiście w ostatecznym drukowaniu wyłączamy widoczność warstwy Okręgi, chyba, że akurat masz fantazję, aby te obrysy były widoczne również na płytce ;-) . Miłego drukowania i klejenia!!!

do góry
mailme@maniooo