Galeria - Marian Maroszek

Tutoriale -> Krosowanie (cross-processing) w GIMP-ie

Krosowanie (cross-processing) w GIMP-ie.

Dziś postaram się zademonstrować dość łatwy sposób, jak osiągnąć przy użyciu edytora graficznego znany z fotografii analogowej efekt krosowania. Opis realizacji dla programu Adobe Photoshop znalazłem na stronie www.photoshopsupport.com i to na nim postaram się wzorować.

Co to jest krosowanie? W dość sporym skrócie - wywoływanie materiału światłoczułego w odczynnikach nie przeznaczonych do danego typu materiału, czyli np. wywołanie negatywu w chemikaliach służących do wywoływania slajdów lub na odwrót. Najbardziej znanym przykładem tej techniki jest wywoływanie negatywów kolorowych zgodnie z procesem E-6, zaś z drugiej strony wywoływanie slajdów w procesie C-41. Jako rezultat otrzymujemy zdjęcia o przekłamanej kolorystyce i kontraście, jednakże efekt bywa całkiem ciekawy.

Efekt przed i po:

przed po

Krok po kroku.


Oto oryginalne zdjęcie po załadowaniu do GIMP-a. Od razu duplikujemy warstwę i zmieniamy jej nazwę na Krosowanie (podwójny klik w nazwę warstwy).

do góry
Zdjęcie zaraz po otwarciu Dok warstw

Przechodzimy do nowo powstałej warstwy i wybieramy Kolory->Krzywe (GIMP 2.3.xx) lub Warstwa->Kolory->Krzywe (GIMP 2.2.xx). W menu Kanał wybieramy po kolei kolory i na nich manipulujemy, pozostawiając kanał Wartość bez zmian. Jak powinny mniej więcej wyglądać ustawienia krzywych można zobaczyć na zrzutach, jednak każde zdjęcie najprawdopodobniej wymagać będzie unikalnego podejścia.

do góry
Poszczególne kanały po manipulacji warstwami

Rezultatem naszych manipulacji jest zdjęcie pokazane obok. Jak widać kolorystyka zmieniła się drastycznie, kontrast również. Jeżeli taka kontrastowość komuś przeszkadza, to można zmienić Tryb krycia warstwy Krosowanie np. na Kolor. Mi jednak taki wygląd odpowiada jak najbardziej, więc pozostawiam to bez zmian.

do góry
Zdjęcie po wstępnym krosowaniu

Teraz duplikujemy warstwę Krosowanie, po czym nadajemy jej nazwę Kontrast. Oczywiście w GIMP-ie istnieje Historia operacji, jednak ja lubię mięć wszystko porozkładane na warstwy. Na nowej warstwie w razie potrzeby nieco podkręcamy kontrast. Można wtedy jej Tryb krycia ustawić na Wartość jeżeli uznamy, że taki wariant bardziej nam odpowiada lub zwyczajnie nie chcemy, aby balans kolorów ulegał dalszym zmianom.

do góry
Zdjęcie po wstępnym krosowaniu i zwiększeniu kontrastu Dok warstw

Ostatnim już krokiem prowadzącym do uzyskania efektu zbliżonego do krosowania jest nadanie żółtawego odcienia całemu zdjęcia. Tak się złożyło, że akurat ten obrazek po dotychczasowej obróbce wygląda już całkiem przyjemnie, jednak aby dokończyć dzieła należy dodać nową warstwę (nazwijmy ją Koloryzacja). Warstwę tę wypełniamy dowolnie wybranym kolorem (w tym przypadku był to f4f100), jej Tryb krycia ustawiamy na Kolor (choć można oczywiście pokombinować z różnymi innymi modami), zaś przeźroczystość wedle uznania (tu 7%). I to właściwie koniec.

do góry
Efekt końcowy Dok warstw
mailme@maniooo